به اشتراک بگذارید: به اشتراک بگذارید: Bookmark Google Yahoo MyWeb Del.icio.us Digg Facebook Myspace Reddit Ma.gnolia Technorati Stumble Upon

انتقاد امریکا از تهدید کوریای شمالی در مورد «جنگ مقدس»
وزارت خارجه ی امریکا تهدیدهای وزیر نیروهای مسلح کوریای شمالی را که گفته بود کشورش آماده یک "جنگ مقدس" با استفاده از بازدارنده ی اتمی است را محکوم کرده است.
فیلیپ کرالی سخنگوی وزارت خارجه ی امریکا به بی بی سی گفت که "عبارات ستیزه جویانه"ی پیونگ یانگ هیچ توجیهی ندارد.

سیول و پیونگ یانگ روز پنجشنبه به تبادل عبارات تند پرداختند. کوریای جنوبی در واکنش به سخنان مقام کوریای شمالی هشدار داد که "واکنشی قوی" به هرگونه حمله از سوی شما نشان خواهد داد.
فیلیپ کرالی در مصاحبه ای با برنامه "نیوزآور" بی بی سی گفت: "ما قبلا هم این عبارات را شنیده ایم. متاسفانه گاهی اوقات این نوع زبان با اقدامات غیرمسولانه دنبال می شود، حالا چه آزمایش موشکی باشد، آزمایش اتمی باشد یا گلوله باران کوریای جنوبی باشد همانطور که ماه گذشته اتفاق افتاد."
او افزود که کوریای شمالی به خاطر این "اقدامات تحریک آمیز" پاداشی دریافت نخواهد کرد.
کیم یونگ-چون وزیر نیروهای مسلح کوریای شمالی روز پنجشنبه کوریای جنوبی را به خاطر برگزاری یک مانور نظامی در نزدیکی مرز دو کشور که در آن از مهمات واقعی استفاده می شود، به آماده شدن برای جنگ متهم کرد.
این یکی از بزرگ ترین مانورهای نظامی در تاریخ کوریای جنوبی است که با شرکت تانک ها، هلی کوپترها و هواپیماهای جنگنده انجام می شود.
کوریای شمالی ماه گذشته یک جزیره کوریای جنوبی را گلوله باران کرد که به مرگ چهار نفر منجر شد. این اولین بار از جنگ دو کوریا در سال 1950 تا 1953 بود که غیرنظامیان کوریای جنوبی در حمله ی کوریای شمالی کشته می شدند.
لی میونگ باک رئیس جمهور کوریای جنوبی هشدار داده است که اگر کوریای شمالی یک بار دیگر دست به حمله بزند، بلافاصله آن را تلافی خواهد کرد.
جان سادوورت خبرنگار بی بی سی می گوید که مردم شبه جزیره کوریا به شعارهای آتشین از سوی پیونگ یانگ عادت دارند، اما با اوجگیری تنش ها، این خطر هست که یکی از دو طرف احساس کند مجبور به عمل کردن به تهدیدهایش است.
'تحریک نظامی'
ارتش کوریای جنوبی اذعان کرده است که این رزمایش با هدف به نمایش گذاشتن توان نظامی اش انجام می شود.
هرچند کوریای جنوبی در سال جاری 47 مانور نظامی انجام داده است، این بزرگترین مانور زمستانی با مهمات واقعی است که در خشکی انجام می شود.
کوریای شمالی پیشتر رزمایش جنوب را "جنگ طلبی" خوانده بود.
به گزارش "خبرگزاری مرکزی کوریا" وابسته به پیونگ یانگ، کیم یونگ-چون در جریان ملاقاتی در پیونگ یانگ پایتخت کوریای شمالی، سیول را به آماده شدن برای جنگ متهم کرد.
او گفت که رزمایش کوریای جنوبی "نشان می دهد که سناریوی دشمن برای تجاوز با هدف شروع یک جنگ دیگر در کوریا، وارد مرحله ی اجرا شده است."
او افزود: "نیروهای انقلابی 'دی پی آر کی' (جمهوری خلق کوریا) به طور کامل آماده ی دست زدن به یک جنگ مقدس برای عدالت، به سبک کوریا، با تکیه بر بازدارنده ی اتمی در هر زمانی که لازم باشد هستند تا به اقدامات دشمن که وضعیت را عمداً به سوی پرتگاه جنگ سوق می دهد پاسخ گویند."
هرچند کوریای شمالی پلوتونیوم کافی برای ساختن یک بمب اتمی را در اختیار دارد اما تصور نمی شود در ساختن بمب اتمی موفق بوده باشد.
چین و روسیه هر دو از کوریای جنوبی خواسته اند که تنش ها را خنثی کند و مقام های امریکایی نیز به طور خصوصی نسبت به موضع گیری تازه و پرخاشگرانه تر سیول ابراز نگرانی کرده اند.
کوریای جنوبی و امریکا از قبل مشغول برگزاری یک مانور نظامی گسترده بوده اند که در پی غرق شدن یک کشتی جنگی کوریای جنوبی در روز 26 مارس، ظاهرا در اثر برخورد یک اژدر کوریای شمالی که مرگ 46 ملوان را به دنبال داشت، انجام شد.
تلاش ها برای بازگشت به میز مذاکرات برای حل بحران ناموفق بوده است.
چین و کوریای شمالی می گویند اکنون زمان بازگشت به مذاکرات شش جانبه برای بحث درباره ی برنامه ی اتمی کوریای شمالی است.
اما امریکا، کوریای جنوبی و جاپان گفته اند که به مذاکرات باز نخواهند گشت. در گذشته این مذاکرات با پاداش هایی برای پیونگ یانگ در صورت کاستن از ابعاد برنامه ی اتمی اش همراه بود.
کوریای شمالی در آوریل 2009 میز مذاکرات را ترک و بازرسان اتمی سازمان ملل را اخراج کرد.
گزارش از: بی بی سی

نظر
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
 
لطفا کد آنتی اسپم نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

کامپوننت نظرات بر مطالب، جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا - http://www.joomla.ir"